16 czerwca 2024

Jak kupić używany samochód? Sprawdź te rady!

Większość Polaków decyduje się na używane auto. Są one zdecydowanie tańsze od nowych, a jednocześnie często wcale nie są w gorszym stanie! Jak kupić używany samochód, aby być z niego zadowolonym? Najpierw musisz się do tego przygotować!

Używane auto – określ swój budżet

Nim wybierzesz swój wymarzony używany samochód, najpierw musisz określić swój budżet. Auto, którym dojedziesz do pracy, kupisz nawet za 1-2 tys. złotych, jednak tak niska kwota będzie cię mocno ograniczała. Zwykle mając do wydania tylko taką ilość pieniędzy, dasz radę wybrać stare i niezbyt duże auto, które okaże się dość drogie w utrzymaniu z powodu dużego spalania oraz częstych awarii. Im wyższy budżet sobie ustalisz, tym lepszy pojazd będziesz mógł kupić.

Warto ustalić sobie widełki cenowe. Na przykład, ustal kwotę, w jakiej szukasz auta oraz taką, jaką możesz dopłacić, jeśli znajdziesz naprawdę wyjątkowy samochód. To ułatwi ci poszukiwania!

Jak kupić używany samochód? Nie tylko komis

Używany samochód możesz kupić w komisie. To miejsce, w którym będziesz mógł na raz zobaczyć wiele modeli samochodów i wybrać taki, który najbardziej ci odpowiada. Uważnie wybieraj jednak takie miejsce, ponieważ wielu właścicieli próbuje oszukiwać kupców, np. zawyżając ceny samochodów bądź też naprawiając je po najniższych kosztach. Dobrym rozwiązaniem jest również poszukiwanie pojazdu u osób prywatnych. Często mają one większą wiedzę o konkretnym pojeździe i nie mają powodów, aby cię oszukać.

Gdy zastanawiasz się nad tym, jak kupić używany samochód, weź pod uwagę również to, jak daleko będziesz szukać. Gdy twój budżet wynosi 1-2 tys. złotych nie warto jechać po pojazd na drugi koniec kraju, ponieważ koszt takiej podróży szybko może przerosnąć wartość samochodu.

O co pytać sprzedawcę przed zakupem?

Nim kupisz samochód, wypytaj osobę sprzedającą historię samochodu. Dowiedz się, jak często auto odwiedzało warsztat, spytaj się o jego zachowanie na trasie oraz w mieście. Nie rezygnuj z jazdy próbnej! Warto także poprosić o możliwość sprawdzenia auta w systemie, o ile to nie jest importowane zza granicy. W ten sposób sprawdzisz jego przebieg oraz przebyte stłuczki. Jeśli sprzedający nie chce ci udostępnić takich danych, zastanów się, czy na pewno chcesz kupić akurat to używane auto.

Używany samochód – ile powinien mieć lat?

Samochody mogą jeździć na ulicach przez wiele długich lat. Dlatego nie traktuj wieku jako wyznacznika. Jeśli jednak masz nieco większy budżet, warto zastanowić się nad pojazdem, który ma ok. 2-3 lat. Dlaczego? Auto traci najmniej na swojej wartości, gdy ma pomiędzy 3-5 lat. Z tego powodu dobrze zrobisz, jeśli kupisz pojazd mniej więcej w tym wieku, aby sprzedać go po ok. 2 latach. Wtedy twój portfel najmniej odczuje wymianę samochodu na nowy.

Używane auto – kupuj je ostrożnie

Jazda niesprawnym pojazdem może być naprawdę groźna. Dlatego używany samochód kupuj ostrożnie i z rozmysłem. Wtedy będziesz mógł cieszyć się swoim autem przez wiele lat i poruszać się bezpiecznie po drogach. W tym przypadku nie warto ryzykować i nadmiernie oszczędzać!