16 czerwca 2024

Chip tuning – na czym polega i czy się opłaca?

Chip tuning to rozwiązanie, po które sięga coraz większa liczba polskich kierowców.

Polega na elektronicznym zwiększaniu mocy silnika, co pozwala na wykorzystanie jego pełnego potencjału. Podpowiadamy, jakie są zalety, wady oraz koszty chip tuningu.

Czym jest chip tuning?

Na początek warto wyjaśnić, jak przebiega tytułowy chip tuning. Można go przeprowadzić na dwa sposoby, pierwszym z nich jest wgranie oprogramowania do sterowników silnika.

Ta spersonalizowana opcja pozwala na wykorzystanie rezerw oferowanych przez producenta danego pojazdy. Drugi sposób to wykorzystania boxa tuningowego, które jest urządzeniem skonstruowanym z myślą o konkretnym modelu samochodu. Takie rozwiązanie wymaga podłączenia sprzętu do fabrycznej instalacji auta.

Chip tuning – zalety

Największą zaletą chip tuningu jest poprawa komfortu i płynności jazdy. Dzięki takiemu rozwiązaniu włączanie się do ruchu staje się znacznie prostsze. Kolejna korzyść do redukcja zużycia paliwa.

Dlatego chip tuning ma wielu zwolenników wśród kierowców pokonujących duże ilości kilometrów. Z oczywistych względów opisywane rozwiązanie zwiększa osiągi silnik i co ważne jest operacją odwracalną.

Wady chip tuningu

Niestety chip tuning nie jest pozbawiony wad. Jeżeli decydujemy się na wgranie takie oprogramowania, to należy się liczyć z utratą gwarancji. Kolejna kwestia to ryzyko nieprawidłowego wykonania usługi.

W niektórych przypadkach chip tuning może skutkować szybkim zużyciem silnika. Ponadto jego większa moc ma negatywny wpływ na układ hamulcowy.

Więcej o motoryzacji, tuningu i detailingu przeczytasz w portalu https://tuningowo.pl/.

Chip tuning – ile kosztuje ta usługa?

Profesjonalny chip tuning nie należy do tanich usług. W celu jego przeprowadzenia trzeba się liczyć z wydatkiem na poziomie 2000 zł.

Warto dodać, że usługa jest tańsza w przypadku samochodów napędzanych olejem napędowym. Samodzielny zakup i montaż power boxa jest znacznie tańszy, jednak wiąże się z utratą gwarancji i dużym ryzykiem uszkodzenia silnika pojazdu.