20 lipca 2024

Samochód – jak użytkować i dbać, aby cieszyć się nim jak najdłużej?

Wielu posiadaczy samochodów pamięta o przeglądzie, wymianie oleju, myciu i odkurzaniu. Jednak często kierowcy nie zdają sobie sprawy, że by auto było sprawne trzeba o nie zadbać.

Ważne jest to, by robić to regularnie, dzięki czemu samochód będzie funkcjonował niezawodnie przez długi czas. Ten pojazd wymaga odrobiny uwagi i nie jest to zadane trudne do realizacji. Oprócz oczywistych praktyk i znanych każdemu posiadaczowi auta jest też kilka które mogą zaskoczyć.

Złe nawyki podczas jazdy samochodem

Właśnie tym, co może wielu zaskoczyć, są złe nawyki kierowcy podczas jazdy. Często użytkownicy aut nie zdają sobie sprawy, że ich przyzwyczajenia wpływają niekorzystnie nie tylko na sam stan samochodu, ale również na ekonomię.

Takim negatywnym nawykiem jest jazda na rezerwie. Taka eksploatacja samochodu powoduje, że  można uszkodzić elementy układu paliwowego. Są to bardzo drogie części i ich wymiana jest kosztowna. Należy pamiętać o tym, by zbiornik nie był pusty, szczególnie zimą. Jest to związane z tym, że w tym okresie następuje łatwiejsze skroplenie się wody, która dostaje się do zbiornika i może być przyczyną korozji.

Innym nawykiem, który nie jest wskazany przy użytkowaniu pojazdu,  jest szybkie i ostre ruszanie zaraz po odpaleniu silnika oraz gaszenie go zaraz po zatrzymaniu. Najlepszym rozwiązaniem jest, by wolno rozpoczynać jazdę i odczekać chwilę przed zagaszeniem silnika. Dzięki temu turbina będzie funkcjonować długi czas.

Tankowanie dobrej jakości paliwa

Nie tylko pusty bak wpływa negatywnie na stan samochodu, ale również to, czym się go tankuje. Duże znaczenie ma jakość paliwa, które wpływa na silnik. Rozcieńczone i złej jakości może poważnie uszkodzić silnik, który nie jest tanim elementem do wymiany. Warto tankować tylko na sprawdzonych stacjach, które oferują wysokie standardy paliwa.

Regularny przegląd u mechanika

Oczywistym elementem jest przygotowanie pojazdu i coroczne przeglądy. Warto także udać się do sprawdzonego mechanika przed większą podróżą. Dzięki temu jest pewność, że kierowca i pasażerowie będą bezpieczny podczas użytkowania pojazdu. Wizyty u mechanika dają również możliwość zauważenia usterek wcześniej i dzięki temu łatwiej jest je naprawić, co również zmniejsza koszty ekspatriacji.

Kolejną ważną rzeczą, która pomoże przedłużyć żywotność auta, jest ustawienie odpowiedniej zbieżności. Zapobiega to uszkodzeniu drążka kierowniczego oraz opon.

Wymiana opon i płynów

Każdy kierowca wie, że ze względu na pory roku, powinien zmienić opony z letnich na zimowe i odwrotnie. Oprócz tego ważne jest również prawidłowe  ciśnienie powietrza w oponach. Jest ono gwarancją lepszej przyczepności do podłoża i bezpiecznej jazdy. Dodatkowo optymalne ciśnienie w oponach zmniejsza zużycie paliwa.

Inną ważną kwestią jest kontrolowanie ilości płynów oraz ich wymiana. Najczęściej  wymieniany jest olej- przynajmniej raz w roku. W ramach tej usługi dobrze jest również zadbać o filtr oleju. Sprawi to, że silnik samochodu będzie miał optymalne warunki pracy. Nie tylko olej należy brać pod uwagę przy użytkowaniu pojazdu. Wymianie podlega również płyn hamulcowy, chłodniczy -najlepiej zgodnie z zaleceniami producenta.

Tutaj znajdziesz rzetelny poradnik o częstotliwości wymiany oleju silnikowego z serwisu o.pl.

Podsumowanie artykułu o użytkowaniu samochodu

Na niezawodność i długie życie samochodu wpływa wiele czynników, dlatego każdy kierowca powinien zadbać o swój pojazd. Dzięki kilku rutynowym działaniom auto będzie działać bez zarzutu.