6 października 2024

Zabezpieczenie motocykla – blokady, łańcuchy, zabezpieczenia antykradzieżowe

Niestety, ale w Polsce motocykle potrafią znikać. I to często w najmniej spodziewanych sytuacjach. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą.

Zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą jest trudne – profesjonalni złodzieje motocykli znają się na łamaniu blokad kierownicy, obcinaniu łańcuchów czy zagłuszaniu sygnałów GPS. Nie oznacza to, że nie powinniśmy zainwestować w zabezpieczenie antykradzieżowe. Trzeba jednak pamiętać, że zadaniem tego typu produktu jest wydłużenie czasu kradzieży i zniechęcenie złodzieja.

Typy zabezpieczeń motocyklowych

Zabezpieczenia motocyklowe możemy podzielić na dwie kategorie: zabezpieczenia mechaniczne i zabezpieczenia elektroniczne. Te drugie to przykładowo lokalizatory i alarmy, a pierwsze to łańcuchy i blokady. Najlepiej zainwestować w obydwa typy zabezpieczeń, ponieważ pełnią one różne funkcje.

Zabezpieczenia antykradzieżowe – blokady i łańcuchy

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że każdy z motocykli posiada wbudowany system zabezpieczający: blokadę kierownicy. Niestety, łatwo ją złamać i nawet niedoświadczeni złodzieje są w stanie sobie z nią poradzić. Inne typy mechanicznych zabezpieczeń to:

  • Blokada na tarczę hamulcową – toe nieduże blokady zakłada się na przednią tarczę hamulcową, co w teorii nie pozwala na przetoczenie motocykla. Koniecznie należy pamiętać o dokupieniu zrywki, żeby nie zapomnieć o zdjęciu blokady przed rozpoczęciem jazdy. Czasami blokady na tarczę są połączone z głośnym alarmem.
  • Łańcuch lub linka – łańcuchy zabezpieczające motocykle oraz linki pełnią tę samą funkcję, co blokady na tarcze hamulcowe. Główną różnicą jest możliwość przypięcia ich w dowolnym miejscu (np. przeciągnięcie przez ramę i podpięcie do stałego elementu w garażu). Linki zabezpieczające łatwiej transportować.
  • U-lock – blokada w literę ”U” popularna jest także wśród rowerzystów. Zasada działania jest taka sama jak w przypadku łańcuchów. Główną różnicą jest często niższa waga i łatwość transportu.

Elektroniczne i inne sposoby na zabezpieczenie motocykla

Jeśli już zapieliśmy odpowiednią blokadę, to kolejnym etapem będzie wykorzystanie elektronicznych zabezpieczeń motocyklowych. Wśród nich wyróżniamy:

  • Transmitery GPS – często posiadają własne zasilanie oraz kartę SIM. Właściciel motocykla może dostać powiadomienie na telefon o tym, że motocykl zaczął się przemieszczać. Minusem jest koszt oraz możliwość zagłuszenia.
  • Inne transmitery – np. typu Apple AirTag lub odpowiedniki w systemie Android. Mają sporo minusów, ale ich największym plusem jest mały rozmiar oraz korzystanie z własnej siedzi lokalizacji (niezależnej od GPS). Nie wymagają ładowania czy karty SIM, ale także są niedokładnie.
  • Alarmy – alarm motocyklowy ma przede wszystkim zrobić hałas i odstraszyć złodzieja. Nim głośniejszy, tym lepszy. Dodatkowo powinien być trudny do dezaktywowania.
  • Kamery – motocykle przechowywane we własnym garażu można chronić przy użyciu kamery, np. kamery IP. Nie dość, że otrzymamy powiadomienie na telefon o ruchu w pomieszczeniu, to jeszcze będziemy mieć dowody o zajściu przestępstwa (np. wizerunki twarzy lub numery rejestracyjne).
  • Pokrowce – kamuflowanie motocykla to dobry sposób, na zabezpieczenie w duży mieście. Niestety, samo zakrycie motocykla nic nie zdziała, jeśli nie posiadamy innych rodzajów zabezpieczeń motocyklowych.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą?

Stosując kilka rozwiązań jednocześnie. Dobrym pomysłem będzie połączenie blokady tarczy lub łańcucha, z kamerą skierowaną w stronę pojazdu i np. transmiterem lokalizacji. Nim lepsza blokada, tym dłużej złodziej będzie musiał „pracować” nad kradzieżą, co w rezultacie może go zniechęcić. Istnieje też szansa, że w tym czasie otrzymamy powiadomienie np. z kamery i będziemy w stanie zawiadomić odpowiednie służby.

Bez względu na to, co wybierzemy – zabezpieczenia motocyklowe można znaleźć w sklepie internetowym Inter Motors. Od blokad na tarcze, po łańcuchy i pokrowce. Każdy z motocyklistów powinien znaleźć coś dla siebie.