16 czerwca 2024

Co powinno się wiedzieć o egzaminie na prawo jazdy?

Prawo jazdy oraz specjalistyczne uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi są niezbędne w codziennym życiu. Czasami ich posiadania wymaga wykonywany zawód. Warto przygotować się do państwowych egzaminów na pożądaną kategorię prawa jazdy bądź uprawnienia, wybierając w Lublinie profesjonalny ośrodek szkolenia kierowców.

Czy każdy może zdawać na prawo jazdy?

Jest szereg warunków, które należy spełnić, aby móc przystąpić do egzaminu na prawo jazdy:

  • przebywać na terenie Polski co najmniej 185 dni i mieć odpowiedni wiek (na różne kategorie są różne limity)
  • przejść badania lekarskie – w tym celu warto skontaktować się ze szkołą nauki jazdy, w której planuje się odbycie kursu przygotowawczego. Szkoły często współpracują z lekarzami orzecznikami.
  • wraz z kompletem dokumentów (m.in. wniosek, dowód osobisty, zdjęcie itp.) w wydziale komunikacji złożyć wniosek o wydanie numeru PKK (Profil Kandydata na Kierowcę)

Jak przygotować się do egzaminu na prawo jazdy?

Dopiero po uzyskaniu numeru PKK można przystąpić do przygotowań do egzaminu na prawo jazdy. Są dwie możliwości: można skorzystać z pomocy szkoły nauki jazdy w Lublinie lub samodzielnie podjąć naukę. W tym drugim przypadku należy pamiętać, że po zaliczeniu teoretycznego sprawdzianu wymagane jest ukończenie kursu praktycznego w szkole jazdy i dopiero po tym przystąpienie do egzaminu praktycznego w WORD-zie. Dlatego większość kursantów wybiera pierwszą opcję i przygotowania do państwowego egzaminu powierza specjalistom w szkole nauki jazdy.

Jaką szkołę nauki jazdy w Lublinie wybrać?

Decydując się na szkołę nauki jazdy w Lublinie warto przyjrzeć się zdawalności egzaminów przez jej absolwentów. Nie mniej istotny jest park maszynowy: samochody osobowe i ciężarowe, sprzęt specjalistyczny, przyczepy, autobusy. Od tego również zależy jakość i komfort nauki praktycznych umiejętności. Specjalistyczna kadra, doświadczeni instruktorzy i nowoczesne zaplecze informatyczne to kolejny ważny atut. Wiele oferowanych usług, nie tylko podstawowe kategorie prawa jazdy, ale także dodatkowe uprawnienia specjalistyczne (ADR), okresowe szkolenia dla profesjonalistów oraz instruktorów świadczą o randze ośrodka szkoleniowego. Wszelkie niezbędne informacje znaleźć można na stronie https://www.oskefektlublin.pl/
Również długoletnia tradycja szkoły nauki jazdy w Lublinie wiele mówi o tym, że jest to dobry i chętnie wybierany przez kursantów ośrodek szkolenia.

Co po ukończeniu kursu?

Po skończeniu kursu należy udać się do WORD-u (Wojewódzkiego Oddziału Ruchu Drogowego) i umówić na egzamin teoretyczny. W WORD-ie w Lublinie można również dokonać zapisów na egzamin państwowy poprzez platformę internetową. Po jego pozytywnym zaliczeniu można od razu przystąpić do praktycznego lub umówić się na jego zdawanie w innym, dogodnym terminie. Po zaliczeniu obu egzaminów państwowych WORD przekazuje informacje do właściwego urzędu. Pozostaje jeszcze dokonać opłaty we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania urzędzie (lub na podane konto urzędu) i oczekiwać na wydanie dokumentu.