16 czerwca 2024

Dodatek do oleju skrzyni biegów- czym jest i po co go stosować?

Intensywna eksploatacja powoduje zużycie się poszczególnych podzespołów samochodu. Czy wiesz, czym jest dodatek do oleju skrzyni biegów i jakie ma funkcje? Jakie inne dodatki warto stosować?

Dodatek do oleju skrzyni biegów – jakie pełni funkcje?

Dodatek do oleju skrzyni biegów stosuje się po to, by wydłużyć żywotność całej skrzyni i jej poszczególnych elementów. Podczas eksploatacji, przekładnia zaczyna pracować coraz głośniej, nie jest już zachowana idealna płynność jej pracy. Jeśli zastosujesz dodatek do skrzyni biegów, olej przekładniowy stanie się bardziej lepki, a wszelkie zanieczyszczenia zostaną usunięte. Dzięki temu, tarcie między poszczególnymi elementami podzespołów będzie niższe, a to przedłuży żywotność skrzyni. Wiele osób zastanawia się, kiedy warto zastosować dodatek do skrzyni biegów. Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością warto sięgnąć po dodatek, gdy podczas zmiany biegów zauważymy niepokojące dźwięki. Mogą one pochodzić z zużytych podzespołów. Nie każdy zdaje sobie sprawę z siły działania dodatków uszlachetniających – ceramizer np. potrafi stworzyć powłokę, która regeneruje metalowe elementy. To o wiele tańsze rozwiązanie niż wizyta w serwisie samochodowym.

Dodatek do oleju przekładniowego- najważniejsze funkcje

Dodatek do oleju przekładniowego zmniejsza tarcie pomiędzy elementami skrzyni biegów. To z kolei sprawia, że podzespoły o wiele wolniej się zużywają. Ponadto, dodatki do oleju potrafią regenerować drobne uszkodzenia na metalowych elementach, dzięki czemu praca całej skrzyni staje się płynna. Dodatki tego typu sprawdzą się w przy manualnych, jak i przy automatycznych skrzyniach biegów.

Czy dodatki wpływają na żywotność skrzyni biegów?

Jak najbardziej, zastosowanie dodatków uszlachetniających znacząco przedłuża żywotność całej skrzyni biegów. Czyszczenie i regeneracja podzespołów nie zawsze jest opłacalna, gdyż są to usługi kosztowne. Żywotność przekładni lepiej wydłużać, stosując dodatki do skrzyń biegów. Są o wiele tańsze, a w pełni skuteczne i łatwe w aplikacji i zastosowaniu. Dają rewelacyjne efekty w każdym przypadku.

Jakie inne dodatki warto stosować?

Dodatek do oleju przekładniowego to nie jedyny dodatek, który warto zastosować w swoim samochodzie. Przykładem jest uszlachetniacz do paliwa, który zmniejsza jego spalanie, a do tego wpływa na moc silnika. W starszych, bardziej wysłużonych czy intensywnie eksploatowanych samochodach warto zastosować preparat do regeneracji silnika, który dokładnie go wyczyści i odnowi, wpływając na żywotność oraz na moc. Takich dodatków jest mnóstwo, a ich stosowanie pozwoli na maksymalne wydłużenie żywotności pojazdu i zachowanie jego pełni możliwości i funkcjonalności.