27 kwietnia 2024

Objawy wskazujące, że chłodnica samochodu nie działa prawidłowo

Chłodnica samochodowa jest jednym z elementów wchodzących w skład układu chłodzenia silnika. Jej prawidłowe funkcjonowanie ma kluczowe znaczenie, ponieważ odpowiada ona za zapewnienie optymalnej temperatury pracy silnika. Jeśli nagrzeje się do temperatury wyższej niż właściwa, mogą wystąpić poważne usterki. Przyjrzyjmy się zatem niektórym z najczęstszych objawów zatkanej chłodnicy.

Znaczenie prawidłowego działania chłodnicy w samochodzie

Na chłodnicę naszego samochodu mogą mieć wpływ problemy z utlenianiem i osadami. Zaleca się sprawdzanie jej co około dwa lata i czyszczenie w razie potrzeby, aby zapewnić jej prawidłowe działanie. W przeciwnym razie, chłodnica samochodu może zostać zatkana i, jak wspomniano wyżej, może dojść do poważnego uszkodzenia mechanicznego pojazdu. Zatkana chłodnica nie może prawidłowo wykonywać swoich funkcji, dlatego ważne jest, aby zidentyfikować którykolwiek z tych objawów i podjąć działania w celu jej naprawy.

Objawy wskazujące, że chłodnica samochodu nie działa prawidłowo

Najczęstszym objawem zatkanej chłodnicy jest wzrost temperatury silnika powyżej normy. Na desce rozdzielczej samochodu, tuż za kierownicą, znajduje się wskaźnik temperatury. Zwykle, gdy silnik pracuje – może to potrwać kilka sekund – silnik będzie miał stałą temperaturę, a wskaźnik będzie w połowie wykresu. Jeśli temperatura wzrośnie powyżej połowy, oznacza to, że silnik się rozgrzewa. Jeśli silnik będzie pracował w zbyt wysokiej temperaturze, prędzej niż później dojdzie do jego poważnego uszkodzenia. Jeśli wykryjesz ten objaw, jest bardzo prawdopodobne, że chłodnica w układzie chłodzenia jest zatkana.

Innym częstym objawem jest wyciek płynu chłodzącego, znanego również jako płyn niezamarzający. Każdy rodzaj wycieku płynu chłodzącego spowoduje, że jego poziom będzie nieprawidłowy, a zatem układ chłodzenia jako całość nie będzie w stanie chłodzić silnika w wymaganym stopniu. Awaria może wystąpić z powodu korozji chłodnicy.

Jeśli chodzi o płyn chłodzący, istnieje trzeci objaw świadczący o uszkodzonej chłodnicy, a mianowicie jest to zmiana koloru, lepkość lub zapach płynu chłodzącego. Dzieje się tak, gdy płyn w układzie chłodzenia jest zanieczyszczony, na przykład przez sam olej silnikowy. W rezultacie płyn może stać się pienisty lub zmienić swój jasny kolor – zwykle zielony, żółty lub nawet różowy – na brązowawy odcień. Jeśli tak się stanie, należy sprawdzić obwód płynu chłodzącego i niektóre inne elementy, takie jak uszczelka głowicy cylindrów. Jeśli awaria jest poważna i jesteś w trasie, warto skorzystać z pomocy drogowej https://pomoc-drogowa.pulawy.pl/, aby zapobiec poważniejszym uszkodzeniem silnika.