20 lipca 2024

Oznaki, które świadczą o nadchodzącej awarii samochodu

Każdy kierowca wie, że jazda samochodem w dalekie trasy może być nieprzewidywalna, po prostu wszystko się może wydarzyć. Awarii samochodu obawia się każdy kierowca, ponieważ ona może doprowadzić do niebezpieczeństwa w drodze. Nie chodzi tu tylko o wypadki, ale także awarie samochodowe, a mimo to często kierowcy ignorują sygnały.

O usterkach w samochodzie

Kierowca powinien rozpoznać podstawowe usterki w samochodzie takie jak m.in.:

1. Piski spod maski

Może to świadczyć o problemie z paskiem klinowym. Na szczęście według statystyk portalu www.uwaga.pl wiemy, że nie jest to awaria, która często kończy się wypadkiem lub kolizją. Awarię można naprawić wymieniając pasek lub poprzez korektę siły naciągu. Kolejnym problemem z pod maski może być łożysko klimatyzacji alternatora, jak i pompa wody czy sprzęgiełko kompresora klimatyzacji albo układ pompy wspomagania kierownicy.

2. Ślady wycieku

To tylko można zauważyć jedynie, gdy są plamy, a plamy mogą być z klimatyzacji czyli woda lub paliwo. Może to być także olej z silnika, skrzyni biegów czy układu wspomagania. Jeśli widzimy plamy oleiste lub z paliwa, które czuć to raczej jest to wyciek, który należy skonsultować z ekspertem i najlepiej zaprowadzić samochód do mechanika.

3. Zużyte łożyska

Objawia się to wyciem z tyłu auta, a gwałtowniejsze ruchy kierownicą są zagrożeniem.  W takim przypadku ruch z kół się zmienia i w takim razie łożyska są do wymiany.

4. Kontrolka oleju

Na niskich obrotach włącza się kontrolka oleju z brakiem ciśnienia silnika? W tym przypadku należy zdiagnozować usterkę z mechanikiem, ponieważ usterka może być już nieodwracalna, a problemem może być silnik.

5. Zapach spalin w kabinie

Jeśli utrzymuje się długo, to na pewno nie jest to przyjemne, a szczególnie dla zdrowia – tym bardziej spaliny z diesla, które są rakotwórcze. Zapach wydobywający się może być ze spalin, które mogą być z rury wydechowej lub pęknięcia kolektora. Uszkodzone elementy można wymienić lub zespawać.