19 kwietnia 2024

Jak uniknąć biegunki w czasie podróży?

Biegunka podróżnych jest jedną z najczęstszych dolegliwości, z którą mają problemy osoby odwiedzające egzotyczne kraje. Choć rzadko kiedy biegunka zagraża życiu, źle wpływa na nasze samopoczucie i nie pozwala w pełnić cieszyć się wymarzonymi wakacjami. Na szczęście łatwo można jej zapobiec, wystarczy dbać o odpowiednią higienę i zachować środki ostrożności. Jak więc uniknąć biegunki w podróży?

Nie pij wody z kranu


Jeśli nie chcesz narazić się na nieprzyjemne dolegliwości żołądkowo-jelitowe, przede wszystkim unikaj picia wody niewysterylizowanej. Woda z kranu nie jest tak wysokiej jakości w krajach rozwijających się, jak w krajach wysoce rozwiniętych. Często występują w niej mikroby, które wywołują biegunkę. Powinieneś więc pić tylko wodę butelkowaną. Unikaj również picia napojów z kostkami lodu, ponieważ zazwyczaj są one wytwarzane ze zwykłej wody kranowej.

Unikaj przydrożnego jedzenia


Potrawy serwowane w przydrożnych straganach często przygotowywane są w nieodpowiednich warunkach sanitarnych, przez co są odpowiedzialne za wiele przypadków biegunki podróżnych. Nie oznacza to, że będąc na wakacjach nie możesz skosztować miejscowej kuchni. Możesz, a nawet powinieneś! Wybieraj jednak knajpy i restauracje, w których jedzą tubylcy i gdzie jest najwięcej klientów. W ten sposób zjesz dobry posiłek i unikniesz nieprzyjemnych dolegliwości.

Obieraj warzywa i owoce


Warto unikać nieobranych owoców i warzyw, ponieważ zazwyczaj są one płukane w wodzie kranowej. Jeśli jednak zechcesz zjeść je ze skórką, powinieneś wypłukać je w wodzie sterylnej. Unikaj także jedzenia sałatek, które przyrządzane są z produktów, których nie da się obrać.

Jedz ugotowane potrawy


Jeśli chcesz uniknąć biegunki, przede wszystkim nie jedz surowego mięsa, ryb i skorupiaków. Mogą znajdować się w nich drobnoustroje wywołujące biegunkę. Jedz dobrze ugotowane lub wysmażone potrawy, ponieważ wysoka temperatura wybija niechciane bakterie.

Myj ręce regularnie


Podstawową zasadą higieny jest mycie rąk przed każdym posiłkiem. Aby uniknąć biegunki podróżnika powinieneś regularnie myć ręce, ponieważ jest to pierwszy krok, dzięki któremu unikniesz zarazków i bakterii. Jeśli podróżujesz z dziećmi, zwracaj uwagę, aby nie dotykały brudnych przedmiotów, a potem nie wkładały palców do buzi. Dobrym rozwiązaniem jest noszenie w plecaku czy torebce płynu dezynfekującego – zawarta w nim duża ilość alkoholu skutecznie oczyści ręce.